Dla początkujących, Teoria nurkowania, Warto przeczytać

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

dodano 20 sierpnia 2012

Często na mojej drodze życiowej spotykam się z tym pytaniem albo wręcz stwierdzeniem, że „nurkowanie jest niebezpieczne”, że to sport ekstremalny, że ludzie się topią…

Zdecydowałem się przelać kilka myśli do internetu w tej kwestii…

Wykupując ubezpieczenie na życie w jednym towarzystw zostałem zapytany –  Czy Pan uprawia jakieś sporty ekstremalne? No tak, to byłoby na tyle – sobie pomyślałem. Pytam z głupia frant – a na przykład jakie?. Pani odpowiada – no na przykład narciarstwo. Czy Pan uprawia ten sport? No tak – odpowiadam. Oj to będzie zwyżka składek – odpowiada Pani. Ciągnę temat dalej – No dobrze a jak Pani powiem, że nurkuję, skaczę ze spadochronem od czasu do czasu i jeżdżę na motorze? Koniec skali. Ubezpieczenie dla Pana najlepsze to jak Pan sobie złote dukaty zakopie w lesie, w żadnej firmie Pana nie ubezpieczą.

Ale wracając do myśli przewodniej…

Nurkowanie sport ekstremalny

Nurkowanie jest uważane za sport ekstremalny, niebezpieczny i obarczony podwyższonym ryzykiem utraty zdrowia i życia. Takie jest ogólne pojęcie. Pytanie, które się nasuwa samo to czy jest bardziej niebezpieczne niż cokolwiek innego?

Jest na pewno bardziej bezpieczne niż jazda samochodem czy na motocyklu, patrząc na statystyki.

Ze można się zabić? tak, a nie można na przejściu dla pieszych? Oto jest dużo łatwiej.

Są sporty, które zostały „napiętnowane” ekstremalnością i przez to wiele rzeczy zostało utrudnionych. Czyż piłka nożna nie jest narażona na poważne uszkodzenia ciała? a jazda na rolkach? Jak ktoś chce to i w łyżce wody się utopi.

Oczywiście nurkowanie odbywa się w obcym środowisku, ale czy to od razu kwalifikuje ten sport jako ekstremalny? Mamy w Polsce wydanych ponad 100 000 licencji a wypadków śmiertelnych tylko kilka w ciągu roku. Statystycznie jest to mega bezpieczny sport.

Wypadki nurkowe?

Tak zdarzają się. Nie ma co zaprzeczać. Zazwyczaj wtedy większość portali wrzuca wpis – „Wypadek, nurek nie żyje”.  Jakoś o każdym wypadku samochodowym się nie pisze bo trzeba by to robić kilka razy dziennie. Najczęstsze wypadki nurkowe dzieją się w typowych okolicznościach. Nurek nie przygotowany do danego nurkowania, z wadliwym sprzętem poszedł nurkować i nie wypłynął. Przy okazji nie zachował żadnych procedur bezpieczeństwa i wszyscy zdziwieni, że się nie udało.

Nie demonizujmy czegoś ,gdzie poziom bezpieczeństwa zależy wyłącznie od nas. Tak jak w życiu.

Nurkowanie sport bezpieczny

Nurkowanie, moim zdaniem, jako sport jest bardzo bezpieczne jednak to bezpieczeństwo jest uzależnione od kilku czynników. Dokładnie tak jak czynnikiem bezpieczeństwa na pasach jest rozejrzenie się w lewo i w praw zanim się wejdzie się na jezdnię. No właśnie to rozejrzenie się wiąże się z kilkoma ważnymi aspektami.

Procedury

Procedury to jeden z najważniejszych czynników bezpiecznego nurkowania. Procedury w nurkowaniu to czynności, które wykonuje się przed, w trakcie i po nurkowaniu w po to, aby nurkowanie było właśnie bezpieczne. Procedury związane są z obsługą sprzętu,planowaniem nurkowania, samym nurkowaniem oraz zachowaniem przed i po nurkowaniu.

Wiedza

Wiedza. W którą stronę się obejrzeć najpierw przed wejściem na pasy. Tak samo w nurkowaniu. Wchodząc do wody bez podstawowej wiedzy z zakresu zagrożeń, procedur i obsługi sprzętu daje nam od razu szansę na garnitur z desek. Dochodzimy tutaj do kwestii wyszkolenia. Jeśli trafiamy na szkolenia gdzie kwestia teorii kończy się na obejrzeniu filmu i krótkiej pogadanki o tym, że „diving is fun” to także szanse określenie nurkowania jako sport niebezpieczny gwałtownie rosną.

Sprzęt

Sprzęt, jakby nie patrzeć, utrzymuje nas przy życiu w obcym środowisku. Stąd jego jakość i konserwacja ją bardzo ważne. Tyczy się to zarówno naszego sprzętu jak i sprzętu partnera. Wszelkie rzucanie sprzętem, ciągnięcie po ziemi węży, brak serwisu przez wiele lat powodują, że sprzęt zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli widzę, że w ten sposób ktoś traktuje swój sprzęt staram się omijać taką osobę i nie wchodzić z nią do wody. Taka osoba jest potencjalnym zagrożeniem dla siebie i dla osób obok, gdyż to do nas się zwróci o ratunek. Stąd sprzęt partnera jest tak samo ważny jak nasz.

Partner

Pływanie partnerskie jest filozofią gdzie zespół pod wodą może na sobie polegać i w razie sytuacji awaryjnej się wspierać. Stąd partner na stałe, którego umiejętności znamy, z którym ćwiczymy procedury, znamy jego sprzęt jest jak najbardziej czynnikiem zwiększającym komfort i bezpieczeństwo. Stały partner w nurkowaniu, tak jak w życiu, zwiększa bezpieczeństwo ;)

Osobowość

To także dość istotny czynnik w nurkowaniu. W każdym sporcie, gdzie działamy w warunkach obcych, gdzie sytuacja awaryjna w bardzo  szybkim tempie może przerodzić sie w sytuację beznadziejną, stabilna osobowość daje większe szanse przeżycia. Warto się zastanowić jak zachowujemy się w sytuacji stresu, zagrożenia, presji czasu. Jeśli jesteśmy w stanie działać trzeźwo, duży punkt dla nas. Zbyt odważni chyba tutaj są jeszcze większym zagrożeniem dla siebie i innych. Jeśli niczego się nie boimy to może lepiej nie wchodźmy do wody. Strach jest bardzo dobrym, naturalnym odruchem. Trzeba go jednak umieć odpowiednio kontrolować.

Zdrowie

Wbrew opiniom nurkowanie nie wymaga żelaznego zdrowia i kondycji. Oczywiście te czynniki zwiększają nasze bezpieczeństwo, ale ich brak nie eliminuje nas z nurkowania. Są jednak takie dolegliwości jak poważne nadciśnienie, cukrzyca, które mogą nas nie kwalifikować do nurkowania. Wynika to z faktu, że istnieje zagrożenie utraty przytomności pod wodą co prowadzi w takich warunkach najczęściej do śmierci. Duża otyłość, nadużywanie alkoholu, palenie też nie pomagają. Ale gdzie pomagają? ;)

Najważniejszy – Intuicja

Jeśli na przykład namawia mnie ktoś do nurkowania w nieznanym akwenie, pod lodem i bez asekuracji to powinna mi się zapalić lampka, że sprawa pachnie świerkiem, a nie ochoczo wskoczyć do wody. Myślenie i wyobraźnia daje nam generalnie szanse na dożycie do emerytury. Stąd warto zastanowić się nad sytuacją w jakiej znajdujemy i z kim. Nie wstydźmy się powiedzieć NIE jeśli czujecie się nie pewnie. To może być ten właśnie raz, w którym szczęście się skończy przy złym wyborze. Myślenie ma przyszłość. Czasem się zastanawiam czy to jednak nie jest to trudna i rzadka umiejętność.

Przypomina się zawsze przypadek dwóch dziewczyn, które bezpośrednio o kursie w Egipcie, przyjechały na Hańczę. Nikt się nimi nie zajął, nie zabronił samopas wejścia do wody, bez głębokościomierzy, bez latarek. Nikt nie zabronił, nie wytłumaczył, to znaczy wolno, licencja przecież jest. Skończyło się tragicznie… na własne życzenie. Taki brak wyobraźni ,wręcz bolesny, niestety nie dawał szans na szczęście.

Nurkowanie jako aktywność

Jeśli trafiliśmy na dobrego instruktora, mamy także rozważnego partnera, dbamy o swój sprzęt i nie prowokujemy losu łamiąc procedury, nurkując bez planu lub ponad swoje umiejętności, to nurkowanie jest bezpieczniejsze niż wyjście do kina. Jest to sport obarczony ryzykiem, ale można je zminimalizować do poziomu nie powodującego zagrożenia życia.

Trzeba pamiętać, że rozważania powyższe mają się do nurkowań tzw. turystycznych czyli do głębokości 30m w wodach otwartych. Istnieją oczywiście nurkowania obarczone większym ryzykiem tzw. techniczne czy jaskiniowe, ale analogicznie jest w życiu. Można bezpiecznie jeździć na rowerze, a można także uprawiać Downhill.

Niby rower to rower ale…. ;)

Dodaj komentarz